Recenze: Mozaikou Íránu

archiv revue
Také tolik milujete cestování a fascinují vás orientální země Blízkého východu? Pak i vy oceníte nového knižního průvodce Íránem z pera Lenky Hrabalové, který v sobě skrývá nejen plno tipů na místa, která v zemi navštívit, ale seznámí vás rovněž s propletenými dějinami, jež nebyly nikterak růžové.

Nejde vlastně ani tak o cestopis, jako spíše o soubor autorčiných zkušeností a zážitků, které za více než desetileté pobývání v tomto regionu nasbírala. 
 

„Perská a íránská historie sahá ke kořenům samotné lidské civilizace, jedná se o křižovatku světů a kultur. Východu a Západu, Středomoří a dálné Asie, měst a nespoutaných kočovníků, hor i stepí, ale také civilizaci a barbarství, které semlelo celé říše.“

– citace z knihy, str. 12 –
 

Írán pro mne představuje jednu z těch zemí, které tepou islámskou kulturou, nelehkým břemenem historických, ale i novodobých událostí, ale hlavně dechberoucí architekturou. Komu by neučarovala pohádková perská scenérie? Vždyť tudy vedla i proslulá Hedvábná stezka.

Vzniku Islámské republiky Írán předchází dlouhá, a ne zrovna jednoduchá historie. Války, zejména ve jménu Alláha, nenávist vůči všemu západnímu, a dosud stále neklidné a dosti komplikované vztahy mezi muslimskými frakcemi sunnitů a ši'itů. Mnozí také poukazují na nepřívětivé zacházení se ženami.

Moc mě potěšilo tvrzení autorky o nevalné pověsti, která Írán předchází. Přeci jen se o něm dovídáme v médiích spíše v souvislosti s různými nepokoji, případně jinými negativními událostmi. Sama mám v Íránu dva kamarády, ženu a muže, oba pochází z rozdílných poměrů a sami se v mnohém neshodnou. Proto také vím, že dělat si úsudek na základě jednoho pohledu, není správné. 

Kniha je krásnou podívanou do samotného srdce této země. Text, jež vychází nejen z cestovatelského úzu, ale i akademických znalostí autorky, je doplněn množstvím překrásných fotografií. Už samotná obálka knihy si mě získala na první dobrou.

Kdo rád sní o dalekých krajinách, rozhodně nemusí nad pořízením knihy Mozaikou Íránu  váhat. Dokáže vaše cestovatelské tužby uspokojit alespoň takto zprostředkovaně, a kdo ví, třeba budete jednou o to lépe při plánování cesty do nitra islámského světa, připraveni. Doufám, že i mně bude jednou ctí dát si v jedné z kamenných ulic Teheránu pořádně přeslazený čaj... 

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Mozaikou Íránu

4.0 1
od 388
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Německá autorka, profesně se věnující poradenství v oblasti zvládání stresu a vyhoření, Tessa Randau, působila roky jako novinářka a šéfredaktorka časopisu pro ženy. Útlá knížečka „Moře a já“, kterou v češtině vydalo nakladatelství Kazda, je inspirována jejími zkušenostmi se zvládáním stresu, hledáním životní rovnováhy a zlepšením kvality života. Po přečtení pevně věřím, že může ovlivnit vnímání mnoha žen, které bojují se svými vlastními démony méněcennosti.
Jste zvědaví, co pro vás máme přichystáno na tento víkend?
Zpočátku to vypadalo jako banální případ. Mrtvý muž? No a? Jenomže muži ještě zaživa někdo vyřezal do kůže hrozivé rány. Policejní tým brzy objeví vycpaná zvířata s úplně stejnými jizvami. Zároveň s tím se začnou ztrácet místní dívky a jednou z pohřešovaných je dcera policejní ředitelky. Někdo vzal spravedlnost do svých rukou, ale nikdo netuší, komu a za co se chce pomstít.