Recenze: Lékařem v africkém pekle

archiv revue
Román Lékařem v africkém pekle je pravdivým příběhem lékaře, gynekologa z Demokratické republiky Kongo. Kongo však není ani za mák demokratické a o republice nemůže být také ani řeč.
Denis Mukengere Mukwege, který si musel díky diktátorskému režimu státu změnit jméno na Berthil Akerlund, popisuje nepředstavitelné poměry obyvatel této africké země, kterou vedou despotičtí vůdci myslící jen na sebe samé, ovládanou mnohými rozhádanými kmeny, které krutým způsobem popírají veškeré poučky slušného chování, i co se týče mezinárodních dohod. Kmeny se neštítí během svých nešvárů barbarsky útočit na pacienty v nemocnicích, samotné nemocnice drancovat a vypalovat. Nejhorší postavení však mají ženy, dívky a mnohdy ještě malá děvčátka, která se příslušníci těchto milic a armád neštítí znásilňovat a poté jejich těla znetvořit. Cílem těchto vojáků je co nejvíce systematickým sexuálním násilím ženské tělo zahanbit, a tím pošpinit celou její rodinu.

Právě Doktor Mukwege se snaží na problematiku ve své zemi upozornit široké spektrum veřejnosti, zejména prostřednictvím OSN. Získal několik významných ocenění, mezi jinými i cenu nejvýznamnější – Nobelovu cenu za mír, za které ho jeho vlastní země postihovala. Vládní představitelé Konga otevřeně doktorovi vyhrožují zabitím jeho samého i rodinných příslušníků, pokud bude i nadále na situaci v zemi poukazovat.

Vlastní pocit z četby

Doktor Mukwege, vzdělaný Konžan, napsal tuto knihu jako otevřenou zpověď všem, kterým není lhostejný osud nejen žen v tomto africkém státě. Chce tím upozornit na zvěrstva, která jsou systematicky páchaná a o kterých média nechtějí (nebo nemohou) veřejnost informovat. Velice mě oslovilo celkové pojetí problematiky, jeho líčení, použitý slovník i myšlenkové pochody tohoto pána. Díky knize Lékařem v africkém pekle na jednu stranu vidíme, co všechno je jedna jediná osobnost schopna obětovat pro ostatní, na druhé straně je patrné, že toto úsilí musí být posíleno mezinárodně. Osamocený občan proti vůdci diktátu přece jen nic nezmůže, ačkoliv boj za lidská práva doktora Mukwegeho je naprosto obdivuhodný.


Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Lékařem v africkém pekle
Čeština

Lékařem v africkém pekle

0.0 0
od 219
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Plžíci mají jedno takové pravidlo. Jméno dostanou podle prvního slova, které vysloví, když se proderou na svět. Jednoho dne se takhle narodí plží holčička Blé a plží kluk Paráda. O světě nemají ani ponětí a netuší, kolik nepřátel na ně čeká. Žáby, houbaři, ale i obyčejný vítr nebo déšť. Překonají nástrahy a přivedou na svět další generaci plžíků?
Vyhrajte jedinečný plánovač pro zahrádkáře Rychlý zahradní rádce s kalendářem prací, který nabízí tipy a rady pro práce na zahradě a jejich načasování podle fenologického kalendáře. Publikace čeká na dva výherce!
Prémiový obsah
číst více
Název zní nevinně. Možná až roztomile. Ale nepleťme si prase s prasárnou, i když Carmen Mola se nebojí ani jednoho. Rok prasete je syrový, temný a hlavně… naprosto mrazivě aktuální. Tedy pokud aktuálně rádi v noci nespíte.