Recenze: Muzeum nesplněných slibů

archiv revue
Sliby dáváme i dostáváme. Společné mají to, že by se měly plnit. Když to tak není, zůstává po nich často jen pachuť hořkosti a smutku. A někdy také letitá nejistota. Proč dotyčný daný slib nesplnil?

Britská autorka Elizabeth Buchan o jednom takovém muzeu vypraví ve své literární prvotině nazvané Muzeum nesplněných slibů. Muzeum s bohatou sbírkou předmětů, symbolizujících nejrůznější nesplněné sliby, je však jen vyústěním předchozího života hlavní hrdinky. Podstatný děj se odehrává v kulisách Prahy roku 1986 a vypráví o vztahu mladé Angličanky a českého disidenta.
 

Elizabeth Buchan vystudovala angličtinu a historii a poté pracovala v knižních nakladatelstvích. Psala propagační texty na knižní přebaly a byla rovněž redaktorkou. Její autorství je tak jakýmsi přirozeným vyústěním nasbíraných zkušeností. Námět ke své prvotině získala před lety při pobytu v Praze a tamní návštěvě Muzea komunismu.
 

Muzeum nesplněných slibů je velmi zajímavá a zdařilá kniha. Hlavní hrdinkou je Angličanka Laure, která žije v současnosti v Paříži a spravuje zde sbírky Muzea nesplněných slibů. Mezi exponáty, symbolizující nedodržené sliby, mohou návštěvníci nalézt i její jízdenku na vlak. Spolu s ní si Laure ve svém nitru nese bolestnou vzpomínku na dávnou minulost a velkou lásku.
 

S Laure se vracíme do roku 1986, kdy přijela do Prahy jako au-pair pomáhat v rodině bohatého stranického funkcionáře. Laure se stará o dvě děti, o domácnost, podniká výšlapy po malebných zákoutích Prahy. Při jedné vycházce narazí na scénu loutkového divadla, jímž je okouzlena. Zde se také seznámí se svou budoucí láskou, mladým muzikantem a disidentem Tomášem.
 

Kolize rozdílných světů nastává. Laurenina doposud svobodná duše se postupně střetává s tvrdou realitou života v socialistickém Československu. Odlišný režim, klima i všudypřítomná stísněnost jsou něco, co doposud neznala, v čem nemusela žít. Její vztah s Tomášem jí rozšiřuje obzory. Poznává nejen, co je to vášeň a láska, ale také pod kůži se zadírající pocit nesvobody.
 

I z hlavní hrdinky se tak díky přátelství s disidentskou skupinou stane objekt sledování StB. Autorka s naprostou nenucenou přesvědčivostí provází hrdinku velkým progresem. Ve svém líčení je jemná a nevtíravá. Ačkoli se vine první třetina knihy v pomalém tempu, zbytek knihy to bohatě vynahrazuje a zároveň dokládá, že onen plytký počátek byl výborným vytvořením živné půdy pro další sled dění. V závěru totiž do sebe jednotlivé střípky zapadnou a vytvoří kompletní celek, v němž každá drobná zmínka o čemkoli má své pevné místu v základu.
 

Děj líčí autorka pomocí tří časových linek. Současnost a minulost roku 1986 se rozrůstá také o dění z Berlína roku 1996. Každá z linek tak s výbornou propracovaností doplňuje zbylé dvě. Příběh je čtivý, plný emocí a nostalgie. Jisté srovnání se dá nalézt s knihou Simona Mawera Pražské jaro. Pohled na československé dění očima a tvůrčí rukou cizince je vždy velmi zajímavé. V tomto případě patří pomyslné vítězství v duelu právě Elizabeth Buchan. 

Muzeum nesplněných slibů je výborná kniha, kterou lze jedině doporučit.

Autor: Eva Šamánková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Muzeum nesplněných slibů

0.0 0
od 279
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Zbystřete, jsou tady další velké slevy na deskovky! Ve spolupráci s DinoToys jsme pro vás vybrali cestovní a párty hry, které nyní můžete pořídit za polovic. Akce trvá od 16. 5. do 31. 5. 2025 na e-shopu i v prodejnách.
Startujeme pravidelnou akci, která poběží každý týden od pátku do neděle. Vždy to bude cenový trhák, takže si hlídejte víkendy, ať nějakou slevu nezmeškáte. A protože 17. května je Světový den pečení, první VÍKENDOVÝ TRHÁK jsme upekli s kuchařkami Josefa Maršálka.
Plžíci mají jedno takové pravidlo. Jméno dostanou podle prvního slova, které vysloví, když se proderou na svět. Jednoho dne se takhle narodí plží holčička Blé a plží kluk Paráda. O světě nemají ani ponětí a netuší, kolik nepřátel na ně čeká. Žáby, houbaři, ale i obyčejný vítr nebo déšť. Překonají nástrahy a přivedou na svět další generaci plžíků?