Recenze: Čím temnější, tím lepší

archiv revue
V březnu nám nakladatelství Beta přineslo povídkovou sbírku Stephena Kinga Čím temnější, tím lepší. Představí se nám 12 povídek, většina poměrně nových, z nichž nejen ta nejdelší dosud nikde nevyšla. Pokud Mistra čtete, tak víte, že v povídkách se mu málokdo vyrovná a knihu si jistě nenecháte ujít. Pokud se rádi bojíte, vyžíváte se v temných věcech, pak zbystřete!

Mistra netřeba představovat

Stephen King (*1947) je americký spisovatel, který se za posledních 20 let řadí ke komerčně nejúspěšnějším literátům na světě. Proslul jako autor hororů, jichž na svém kontě má něco kolem čtyřiceti, a kromě toho se může chlubit také tím, že se takřka všechna jeho díla dočkala filmového zpracování.

Co čekat?

Legendární vypravěč Stephen King přináší mimořádnou sbírku dvanácti krátkých příběhů, z nichž mnohé nebyly dosud nikdy publikovány a patří k jeho nejlepším povídkám vůbec. „Máte to rádi temnější? Fajn, já taky,“ píše Stephen King v doslovu ke své nové sbírce dvanácti povídek, jejichž tématem jsou temné stránky života – přeneseně i doslova. King byl odjakživa povídkovým mistrem a několikastránkovým příběhem dokáže uchvátit stejně jako svými slavnými romány. Zavede čtenáře do snů plných zlých předtuch, do podivných koutů reality, kde se může stát cokoli, nebo na Floridu, kde se tentokrát odehrává volné pokračování legendárního hororu Cujo.


Proč se začíst?

Povídková sbírka je jako bonboniéra – máte nějaká očekávání, základ může být stejný, ale stejně nevíte, co ochutnáte, co vás čeká a nemine. Dvanáct povídek různé délky a různých témat spojuje temnota, někdy vyčnívá spíš strach a psychologické techniky, jindy zasáhne nadpřirozeno, je to různé. A právě v té rozmanitosti nacházíme jejich sílu a nádheru. Každá povídka je svá, tak to u povídek prostě je. Stejně jako fakt, že každá osloví někoho jiného a každý vnímá jejich kvalitu svýma očima.  

Mě pravděpodobně nejvíce oslovila ta nejdelší, tedy Noční můra Dannyho Couglina, kterou považuji za brilantní kousek o cirka 120 stranách. Až mi to bylo nepříjemné číst a chtěla jsem, aby to skončilo. Samozřejmě ji mám přečtenou už dvakrát. Řekla bych k tomu jen to, že sympatický hrdina se snaží udělat správnou věc, ale zaplete se s vyšinutou postavičkou. To nechcete.

Nejočekávanější povídkou byla asi ta jménem Chřestýši, kde narazíme na narážky na autorův slavný román Cujo. Je to hezké spojení a připomenutí něčeho proslulého, ale myslím, že by si tento příběh vystačil sám o sobě. Možná vám z něj budou vstávat chloupky na těle!

Na Kingovi jsme vždy oceňovala jeho schopnost budovat náladu a atmosféru a myslím, že v povídkách mu to náramně sluší. Nacházíme v nich hravost a rozmanitost, a to považuji za jejich hlavní devízy. Co mne potěšilo, je i Doslov, kde autor vysvětluje hlavně svůj kreativní proces a o některých povídkách se zmíní i jmenovitě.   

Pokud patříte mezi příznivce Stephena Kinga, tato povídková sbírka je pro vás povinností. Jestli mistra strachu však neznáte, řekla bych, že povídky představují umírněou možnost, jak ho poznat a zjistit, jestli vám zrovna tato temná zákoutí jeho mysli vyhovují.

Hodnocení: 95 % 

Autor: Iva Lutonská

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Čím temnější, tím lepší

0.0 0
od 370
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Deset českých autorů, deset stylově rozmanitých povídek, jeden region, který všechny povídky pomyslně propojuje.
Hry a hračky, se kterými bude u vody ještě větší zábava.
Naším hostem byl doktor Jan Hnízdil, průkopník české psychosomatické medicíny. Povídali jsme si o jeho nové knize Jak být zdravý v nemocné společnosti, o příbězích jeho pacientů, ale také o obyčejném životě — čemu se věnuje na chalupě a jak si užívá zázraky přírody na samotě u lesa.