Nejslavnější horolezec současnosti líčí v knize Pád nebes dobytí Matterhornu

archiv revue
Autor knihy Pád Nebes Reinhold Messner se ponořil hluboko do historie, aby prozkoumal každé zákoutí tolik náročné a nevyzpytatelné hory, která si vzala již mnoho životů…
Autor knihy Pád Nebes Reinhold Messner se ponořil hluboko do historie, aby prozkoumal každé zákoutí tolik náročné a nevyzpytatelné hory, která si vzala již mnoho životů…

Láká svou nepřístupností, ze všech stran, jakoby hrozila svou nebezpečností, avšak zároveň vábila jejím zdoláním. Kniha Pád nebes vypráví o lidech, zejména pak o Jean-Antoine Carrelovi a Edwardu Whymperovi, kteří se do Matterhornu bezprostředně zamilovali. Psal se rok 1857, kdy se italský horolezec a zkušený lovec pokusil jako první o výstup na Matterhorn. Ten mu nedal spát ještě po pěknou řádku let, dokud se mu nepodařilo ji zdolat. Byl však první, kdo se na vrchol dostal?

Reinhold Messner, známý horolezec napsal knihu, ve které do detailů popisuje příběh o velkém přátelství, soutěživosti, o houževnatosti i o velké tragédii z několika možných úhlů. S odstupem času hodnotí, co se tehdy na Matterhornu stalo, a kdo nesl jaký podíl viny na celkové tragédii. I když dnes už nikdo ze zúčastněných nežije, dochovaly se zápisky z deníků, které popisují cestu na vrchol a zpátky, vztahy mezi jednotlivými horolezci a nosiči i mnohá podezření, kdo za velkou tragédii vlastně mohl. Vyšetřování však konkrétního viníka nepřineslo, avšak přitížilo svědomí hned několika osobám.

„Katastrofa na Matterhornu se rozkřikla dokonce už i v Londýně. Děti slyší příběh u snídaně, dámy u holiče, pánové v klubu. Evropou se šíří vlna zděšení. Matterhorn nenechává nikoho chladným a poprvé se začnou angažovat i nehorolezci. Nad Pro a Proti podobných prvovýstupů se živě diskutuje v hostincích a v klubech – všude je plno emocí, odsuzování a kroucení hlavou. Především anglické listy vznášejí žaloby. Italské noviny oproti tomu píší o balvanu, který nešťastníky strhnul do propasti, o trhlině, o hrůzostrašné rokli, která je nakonec pohltila. Jednomu německojazyčnému krasopisci se podařilo zaplést do článku v novinách obvinění, že Whymper lano mezi Douglasem a Taugwalderem přetnul, aby zachránil svůj vlastní život. Tato zpráva se nejprve šíří od redakce k redakci, poté mezi lidmi šeptandou…“

Velmi silný příběh, obrovské odhodlání a soutěživost přivedla nemálo horolezců na vrchol tolik nebezpečné hory, kterou Matterhorn bezesporu je. V knize očekávejte stejně napínavé dobrodružství a popis děje, který se kdysi skutečně stal. Nikdo jiný, než spisovatel Reinhold Messner nemohl lépe uchopit skutečnosti a emoce, které tehdy samotní horolezci prožili. Ostatně jeho lezecké zkušenosti mluví samy za sebe. Messner je prvním horolezcem, který zdolal všech 14 osmitisícovek, jako první zdolal Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a jako první provedl na Mount Everest kompletní sólový výstup bez lan. Musíme tedy uznat, že i Pád nebes napsal lépe než na jedničku.

Autor: Jana Klouparová
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Pád nebes
Čeština

Pád nebes

0.0 0
od 199
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Určitě to znáte. Je středa ráno, zaspali jste, vaše dítě si zrovna dneska nemůže najít ponožku, pes zvrací snídani na koberec a v práci vás čeká prezentace, na kterou jste se určitě měli připravit víc.
Osvětim, 1942: Když stojí na ošetřovně a uvědomuje si strašnou pravdu, celá se chvěje. Je zdravotní sestrou, ale místo, aby své spoluvězenkyně zachraňovala, dostane rozkaz je zabíjet... Vyhrajte knihu Ošetřovatelka z Osvětimi od nakladatelství JOTA. Získají ji 3 soutěžící!
Prémiový obsah
číst více
Před prázdninami jste si určitě dělali zásoby dobrého čtení na léto. A to se bezpochyby projevilo i v našem červnovém žebříčku. Které tituly se na nejvyšší příčky vyšplhaly tentokrát?