Novinka Aleny Mornštajnové ČAS VOS je již skladem
Plán na letošní rok byl jasný. Seknout s prací striptérky, respektive obsluhou nahoře bez, v pánském strip klubu Černá vdova, dodělat si diplom, najít si lepší práci a partnera, který nejenže má rád děti, ale ideálně, aby už měl nějaké vlastní. Proč muže s dětmi? Protože by tak má dcera získala sourozence.
Věděla jsem, že jsem si dala velké cíle. S čím jsem ale nepočítala byly klacky pod nohama, které mě tam házel nejen sám život, ale i rodiče a v neposlední řadě Noah Crane. Manažer a zároveň vedoucí ochranky Černé vdovy. Bývalý námořní pilot… a můj budoucí problém.
Jsem voyeur, což znamená, že se rád dívám.
V mé práci je to hodně důležité.
Jako jednomu ze čtyř vlastníků Klubu zhýralců mi nevadí jen přihlížet. K téhle práci jsem byl stvořený a nejradši ji dělám sám.
Až do chvíle, kdy narazím na jistou aplikaci s holkami před kamerou a začnu sledovat video té jediné z nich, kterou jsem nikdy neměl vidět – své nevlastní sestry.
Plynou z toho tři velké problémy: zaprvé se s Miou nemůžeme vystát. Zadruhé vůbec netuší, že muž na druhém konci videa jsem ve skutečnosti já. A zatřetí jsem na tom teď závislý – na aplikaci i na ní.
Mia způsobila, že chci dělat věci, které jsem už nikdy dělat nechtěl. Mám nutkání se jí otevřít a vybudovat si s ní vztah. Začínám do ní být zamilovaný, ale ona se mezitím váže k záhadnému muži, za kterého se v aplikaci vydávám.
Pokud to chci napravit, musím udělat víc než se na ni jen dívat.
Jak daleko zajdu, aby podlehla mému svůdnému pohledu?
Spálit se na sluníčku bolí, ale spálit se v lásce bolí ještě mnohem víc. Své o tom ví i hlavní hrdinka tohoto románu, Éléonore, svérázná Francouzka žijící v Itálii, která se v současnosti živí jako uklízečka. Svým koštětem a břitkým humorem se z domovů svých klientů a vlastního srdce snaží vymést nejen prach, ale i chmury. Je jí téměř čtyřicet let, je mámou šestnáctiletých dvojčat a právě ukončila rok trvající vztah se ženatým mužem, kterého však stále zoufale miluje. Jak se zbavit bolesti z rozchodu a jak dlouho to utrpení jen může trvat?
Po dobu pěti týdnů, kdy máme možnost nahlédnout do jejího života, zjišťuje, že ačkoliv by se každý týden mohl zdát stejný jako ten předchozí, opak je pravdou. I její klienti totiž prožívají svá dramata a Éléonore, která jako šedá eminence vstupuje do jejich obydlí i životů, jim, jak se zdá, může v mnohém pomoci. Každý zdánlivě běžný všední den tak má možnost poznávat, co vše život dává i bere, a přitom všem snad i najít nějaký lék na své zlomené srdce.
Když se na to podívám s odstupem, neměla jsem si tu pátou mimosu dávat. Nebo šestou, sedmou, osmou… Ta ostuda, která po mém veřejném zhroucení následovala, ale nebyla nic v porovnání s tím, když mě po patnácti letech manželství opustil manžel kvůli mnohem mladší holce – a zmínila jsem se o tom, že je těhotná?
Kvůli dětem i své hrdosti jsem se sbalila a odjela do domu svého dětství, do malého městečka, kde jsem vyrůstala. Farma Cloverleigh bude ideálním místem pro nový začátek.
Zamilování se do Henryho deSantise nebylo součástí plánu. Jasně, hezky se na něj dívá a skvěle si rozumíme v ložnici (i na chodbě, ve vaně a na jeho stole), ale také je čerstvě rozvedený a jdeme na to tak rychle, že si nejsem jistá, jestli vůbec budeme mít čas nechat zhojit staré rány. Díky Henrymu se ale cítím krásná, přitažlivá, chtěná a silná. Tak jsem si nepřipadala už roky. Rozumíme si, a když jsem v jeho náručí, mám pocit, že někomu můžu konečně zase věřit. Zase milovat. Být beze strachu milována.
Ale někde hluboko uvnitř jsem vyděšená. Není to moc brzy? Nebo jsem blázen, když si nechám proklouznout mezi prsty druhou šanci na šťastný konec ve stylu „žili spolu šťastně až do smrti“?
Každý detektiv z oddělení vražd jednou udělá chybu. Letos se to stalo Hanzelovi - dobrovolně si vzal službu na Štědrý den. Kolegům to nešlo do hlavy. Tvrdili, že po Burgerovi je nejstarším detektivem na oddělení, a tak má právo na odpočinek. Navíc měli dost mladších kolegů, kteří o svátcích ještě nesloužili. Hanzel se ale nenechal odradit. A chlapi z kanceláře už tušili, co za tím bude. Krátce před svátky jim to Hanzel přiznal - na jaře mu po těžké nemoci zemřela manželka a on nesnesl představu, že by trávil Vánoce doma a bez ní. Trápily ho tíživé myšlenky, které se rozhodl zahnat prací. Přihlásil se do služby a tajně doufal, že bude klidná. To se ale šeredně zmýlil.
Hned ráno zemřel na operačním sále muž s nožem v zádech. Krátce nato beze stopy zmizela krásná Klaudie. A aby toho nebylo málo, další mrtvola čekala na Hanzela na chodníku pod dvanáctipatrovým panelákem. Detektiv z oddělení vražd musí všechny případy řešit sám. Když požádá o pomoc, slyší jen výmluvy - jsou přece Vánoce. Ota Hanzel ale ani tak nezaváhá a pustí se do práce. Štědrý večer pro něj znamená jediné: rozplétání jednoho případu za druhým…
Právník Björn Diemel se stará o to, aby se mizerové nedostali do takového průšvihu, jaký by si zasloužili. Ve své profesi je třída, ovšem takový úspěch není zadarmo. Za život v přepychu platí Björn neustálým stresem — den má příliš málo hodin, nedokáže vypnout, jeho žena Katharina mu leze na nervy a svoji dceru téměř nevidí. Katharině už ale s manželem dochází trpělivost, a tak se Björn rozhodne zkusit poslední zoufalý krok — vydá se za koučem mindfulness neboli všímavosti.
Ačkoli Björn považuje všímavost jen za další odvar pochybného ezoterického čaje, pro záchranu rodiny je ochoten udělat cokoli. A po několika sezeních zjistí, že mu všímavost opravdu pomáhá dostat život pod kontrolu. Má to však jeden háček — Björnův mandant, podezřelý například z daňových úniků, zpronevěr či ublížení na zdraví, se s poklidným životním stylem příliš neslučuje. A proto je třeba začít vraždit. S láskou a bez jakéhokoli hodnocení. Prostě všímavě.
Sudety jsou dodnes považovány za problematický region, jejž silně poznamenal odsun německého obyvatelstva. Co se odehrávalo předtím, než běh věcí v pohraničí nenávratně vykolejil? Klukovská dobrodružství čtenářů Mladého hlasatele, groteskní i osudové první lásky, nezlomné sepětí s rodnou krajinou, ale i spalující nenávist živená šílenstvím. Jednotlivé příběhy na pozadí velkých dějin zachycují spletité osudy obyvatel Sudet a vytvářejí plastický obraz tehdejšího života v mnohonárodnostním pohraničí.
Mezi autory deseti tematicky i stylově široce rozkročených povídek nechybějí zvučná jména jako Kateřina Tučková, Jaroslav Rudiš, Michaela Klevisová nebo Leoš Kyša. Výpravnou knihu obohacují působivé ilustrace Jaromíra 99, inspirované dobovými fotografiemi, a předmluva Michala Stehlíka a Martina Gromana, autorů podcastu Přepište dějiny.
Orli se spolu s ostatními vyklopýtá z přeplněného dobytčáku do promrzlého koncentračního tábora Osvětim, svého nového domova. Dostal ji sem její vlastní manžel, který ji udal jako členku německého odbojového hnutí.
Zůstala úplně sama a její jedinou nadějí jsou vlastní zkušenosti zdravotní sestry – díky nim je přidělena do táborové nemocnice. Věří, že dokonce i tady bude moct pomáhat a zachraňovat životy. Bohužel jen do chvíle, než se dozví, že má asistovat doktoru Josefu Mengelemu, nejobávanějšímu muži v celé Osvětimi, který rozhoduje o životě a smrti, a přitom si vybírá bezbranné oběti pro své zrůdné experimenty. Orli je jasné, že pokud má přežít, musí se podvolit. Ale jak má žít s vědomím, že posílá své spoluvězně na smrt?
Děj knihy Ošetřovatelka z Osvětimi je inspirován dramatickým a tragickým osudem Orli Reichertové, odvážné ženy, jež se bez ohledu na vlastní bezpečí rozhodla postavit zlu. Ellie Midwoodová se znovu vrací do období druhé světové války a stejně jako v románech Houslistka z Osvětimi či Dívka v pruhovaných šatech nabízí strhující a hluboce lidský příběh, který čtenáře zcela pohltí.
Bezčasí. Dvanáct hodin, během nichž se svět mění k nepoznání a bohové kráčejí mezi lidmi.
Dvanáct hodin, během nichž ztrácejí svou nesmrtelnost a mohou se stát obětí kohokoliv. V Československu roku 1932 se kněžka Dorota ocitá v centru událostí, které mohou změnit osud celého lidstva. O sto let později se mladá dívka Meda vydává proti proudu času, aby zabránila smrtící pandemii. Ale minulost skrývá tajemství schopná zničit budoucnost...
Uprostřed Bezčasí se rozehrává hra o život i smrt, která ovlivní osudy generací. Hra, v níž se prolínají úděly bohů a smrtelníků a v níž má každé rozhodnutí své následky.
Bára a Ptáčník. Dva lidé, jejichž cesty se protnuly dávno předtím, než se ti dva potkali. Bára je přesvědčená, že její život by byl mnohem šťastnější, kdyby do něj před lety kdosi nezasáhl a nezměnil jeho směr. Minulost už sice nevrátí, ale může se pokusit přepsat ji v paměti lidí. A taky přemýšlí o pomstě. Zatím však vyčkává, zabydluje se v novém domově a sází květiny.
Ptáčník se na rozdíl od ní s minulostí naučil žít. Necítí se ukřivděný, nevadí mu, že ho lidé považují za podivína, ani ho netíží osamělost. K životu mu stačí svoboda, les a pozorování ptáků. Nebo snad ne?
Nový román Aleny Mornštajnové má vše, co její knihy činí tolik oblíbenými: hluboký příběh a uvěřitelné hrdiny, kteří si navzdory osudu krok za krokem vyšlapávají pěšinku ke šťastnějšímu životu.
Nesmírně inspirativní souputník k dnes již klasickému Alchymistovi přináší nadčasové příběhy plné rozjímání a návratu k tomu nejpodstatnějšímu. Jeden z nejvlivnějších autorů našeho věku předkládá soubor příběhů a podobenství, jež zpřístupňují mystérium lidské existence. V knize Maktub (v překladu „to, co je psáno“) Coelho čtenáře zve na cestu víry, sebereflexe a vnitřní proměny. Jak sám říká, Maktub není knihou rad, nýbrž pobídkou ke sdílení a výměně zkušeností. Každý z příběhů osvětluje jednu z cest, jež vedou k nazření našeho života a životů našich bližních po celém světě a přibližují nás k univerzální pravdě o naší kolektivní i individuální lidskosti.