1913 Léto jednoho století, tak zní název díla, ve kterém Florian Illies popisuje neuvěřitelný příběh jednoho roku, kterým začíná naše přítomnost.
1913 je podle Floriana Illiese zlomovým rokem. Kulturní i společenský rozkvět dosahuje samého vrcholu. Zároveň je ale cítit i trochu dekadence, jakoby předzvěst toho, co Evropu čeká v následujících letech. 1913 je rokem, který vystihuje prudká konjunkce devatenáctého a dvacátého století. Louis Armstrong porpvé cvičí na trubku. Joyce a Musil sedí na kávě v Terstu, Freud a Rilke si dávají skleničku v Mnichově. V Essenu se poprvé testuje supermarket Aldi, v Miláně otevírají první pobočku módního domu Prada. Do rakouské metropole k Trojanovským přijíždí Stavros Papadopulos alias Stalin a v německém Mnichově prodává jeden později známý rakouský pohlednicový malíř jménem Adolf Hitler své nepříliš povedené veduty.
To je jen námatkou vybráno několik příběhů, které Florian Illies vypráví v Létě jednoho století. Autor s vytříbeným stylem a humorem oživuje klíčové momenty dějin kultury.